Marko Luis: Kultura, umetnost i muzika su veliki deo našeg društva

Među umetnicima koji su našli način da za vreme korone odgovore potrebama svojim obožavalaca našao se i Marko Luis. 26. marta održao je koncert putem svojih Jutjub i Instagram naloga, a od tada neprekidno nastavlja da stvara novu muziku. On je dao intervju za naš sajt i osvrnuo se na mnogobrojne teme, među njima i to kako provodi svoje vreme u karantinu i kako je zadovoljan uspehom svog onlajn koncerta.

Širenje virusa korona dovelo je društvo u celini u vrlo nezgodnu situaciju. Koliko je važna umetnost u kriznim vremenima?
Ova situacija je potresla sve elemente našeg društva, pa tako i umetnost. Gledaju se koji su prioriteti kako bi planeta mogla da funkcioniše na “najtišoj vatri” pa moraju da se ukidaju mnoge stvari. Nažalost je trenutno umetnost postavljena na poslednjim mestima te naše osnovne potrebe. Mislim su kultura, umetnost, muzika veliki deo našeg društva i pre svega lek. Drago mi je da muzičari, umetnici, ljubitelji muzike itd. nalaze nova rešenja da dele svoju energiju i tako znam da će se u ovoj fazi sigurno stvoriti neki novi formatima zajedničkog uživanja i sa druge strane terapije pomoću umetnosti.

Usled otkazivanja Vašeg koncerta planiranog za 26. mart, održali ste koncert iz studija putem svog Instagram i Jutjub profila u terminu u kom je on isprva bio planiran. Kako ste došli na ovu ideju i da li ste zadovoljni reakcijom publike?
Iskreno oduševljen sam celom pričom. Mnogo sam srećan da je toliki broj ljudi prisustvovao mom “onlajn” koncertu. Nisam prvi koji je to organizovao. Veliki broj domaćih i svetskih muzičara organizovali su spontane koncerte preko svojih socijalnih mreža. Bio mi je izazov da nastupam u ovakvom formatu i nisam imao manju tremu nego na koncertima u velikim halama. Siguran sam da ću i kada ovo sve prođe organizovati sa vremena na vreme koncert u ovakvom formatu.

Pre nekoliko dana je izašla Vaša nova pesma „Zajedno“, koja poziva na solidarnost i pozitivne misli. Kako je ona nastala?
Pesma je nastal za vreme policijskog časa kada sam se zaključao u studio i rešio da napravim to isto veče pesmu koja je inspirisana trenutnom situacijom. Maja Radivojević je napisala tekst i celo veče smo bili povezani preko nekog mesindžera i radili na pesmi. Dao sam sebi zadatak da je završim isto veče i to mi je dalo posebnu energiju i kreativnost.

Kako su otkazani svi planirani koncerti i svirke, veliki broj muzičara je ostao bez glavnog izvora prihoda. Na koji način mislite da će se ovo odraziti na granu muzike?
Veoma zanimljiva tema za razmišljanje. Nadam se da nećemo morati previše da razmišljamo o tome i da ćemo uskoro moći opet da organizujemo koncerte ili da idemo na iste. Sa druge strane, ne znamo kuda sve ovo vodi, pa bi pametno bilo da se nađu novi načini kako bismo mogli da se bavimo ovim poslom. Sa jedne strane postoje ti onlajn koncerti i u nemačkoj umetnici ostavljaju svoj PayPal profil gde svako može da ostavi “bakšiš”. To nije loša ideja, ali svakako ima tu još puno ideja. Druga stvar, muzika će se uvek slušati i muzički servisi poput Spotify, Deezer ili slično će postati sve poznatiji i publika će sve više korisiti takve platforme. Preko takvih platforma muzičari mogu da zarađuju novac, pa ako bi se ova “situacija” produžila moglo bi da se ulaže u takve platforme i prezentaciju svoje muzike.

Situacija u kojoj se nalazimo je svakako tragična, ali iz svega možemo izvući neku pouku. Šta je ono što možemo naučiti sada?
Ja ne mogu da pričam za druge ljude, ali nadam se da će posle ove situacije ljudi svaki dan da budu zahvalni što su zdravi. Takođe, mislim da će svako sebi napraviti ili kuću sa dvorištem ili terasu.

Kako provodite vreme u karantinu i kako održavate optimizam u sebi?
Ceo dan se družim sa svojim dvogodišnjim sinom i suprugom i uživam u tome. Imamo vremena za nas i koristimo to maksimalno. Puno kuvamo i radimo po kući. Jednom nedeljno se “zabarikadiram” u svom studiju i radim na novoJ muzici, čistim ili sviruckam. Puno smo u kontaktu sa rodbinom preko mreže.

Šta biste preporučili da čitamo, slušamo, gledamo dok smo u karantinu? Na koji način da negujemo duh?
Pa eto, možda da uradimo ono za šta nikada nismo imali vremena. Bilo to čitanje knjiga, spremanje kuće, odvikavanje  od nekih loših navika… Svakako je bitno da ne dopustimo da nam bude dosadno.

JOVANA JEVREMOVIĆ

FOTO: GLAS SRPSKE

Close
Social profiles