Nula

Za ljude koji su najugroženiji u krizi koja je usledila kao posledica epidemije korona virusa, država je predvidela određenu finansijsku pomoć. Međutim, među njima se isprva nisu našli kulturni radnici. Tek nakon nekoliko dana pritiska javnosti država se setila i njih, te ih uvrstila u spisak onih koji zaslužuju da budu potpomognuti novcem iz budžeta svih građana ove zemlje.

Ovaj događaj otvorio je mnoge teme, ali među njima najvažnija je svest države o važnosti kulture, o značaju svih ljudi koji je stvaraju i čine u našem društvu…

Bolest koja je zahvatila naše društvo naziva se nekultura. Brzo i lako se širi jer dolazi sa najodgovornijih položaja. Veoma je štetna.

Za pasivnost i nesvesnost većine građana kada je o ovoj temi reč najodgovorniji su mediji, jer je njihova bestidnost u kršenju kodeksa i zakona odavno prešla sve granice. Kada govorimo o televizijama sa nacionalnom frekvencijom, kao najjačem oružiju ove vlasti, javni servis je jedini koji je još uvek zadržao zrno kulture u svom programu. Sve ostale televizije, bez izuzetka, apsolutno promovišu nekulturu, šund, nevaspitanje, tako dajući alibi svim ostalim manje uticajnim medijima za svojevrstan zločin nad kulturom. Urednici tabloida, novinari koji rade u medijima koji otvoreno podržavaju vladajuću partiju, bez ikakvih problema koriste ulični rečnik u sadržajuma koje emituju, da ne govorimo o rijaliti programima…

O kakvoj kulturi u takvoj atmosferi, uopšte možemo govoriti?!

Mediji postoje zbog interesa javnosti, zbog interesa svih građana jedne zemlje. Ponajviše nacionalne frekvencije su dužne da poštuju svoje građane, jer ih on plaćaju novcem iz svojih džepova. To odavno više nije tako. Postoje propisi o tome koliko kulturnog sadržaja jedna televizija sa nacionalnom frekvencijom treba da emituje. Zašto bi iko to poštovao, ako od ovakvog ponašanja imaju interes i profit?

Kultura kao takva, u medijima ne postoji, u svesti ljudi koji su trenutno na najodgovornijim pozicijama u ovoj zemlji, ista je situacija. Budući da je naše društvo sklono pognutim glavama i slepom praćenju onoga što mu se servira, ovakvo ponašanje se sve više preliva i u svest građana. To se mora što pre zaustaviti!

Moj utisak je, da je to još jedan od razloga zbog koga mladi ljudi odlaze iz ove zemlje u sve većem broju. Vladajuća partija je zajedno sa svim institucijama u ovoj zemlji, pod kontrolu stavila i kulturu, a budući da smo iz mnogih primera videli da ljudi koji čine taj sistem ne poznaju taj pojam, nekultura je zauzela vodeće mesto u opisu njihovih karaktetra, kao i trulog sistema koji su istom sagradili.

Posledice ovog problema vidljive su svuda oko nas. Sistem vrednosti u našem društvu je potpuno izokrenut, mladi ljudi imaju pogrešne uzore, jer ništa drugo i ne mogu videti. Ljudi koji su istinski heroji, potpuno su potisnuti od strane šunda koje na videlo izvodi trenutni sistem vrednosti. Ali problem je u tome što veoma mali broj ljudi koji predstavljaju te istinske heroje, diže svoj glas.. Sigurna sam da bi situacija bila značajno drugačija da se njihov glas čuje.

Postoje ljudi koji su dosledni svojim idealima, koji smatraju da je njihova dužnost kao kulturnog radnika da istupaju i govore o problemima koje svi vidimo. Svi znamo kako su oni tretirani. Tužno je što se to ne dešava u većem broju, jer bi oni dali odličan primer svim drugim ljudima, a posebno mladima, kako treba da se ponašaju i koje su te istinske vrednosti koje treba da poštuju. Takođe, onda niko ne bi mogao da ih napada, ili bi barem ti napadi bili bezazleniji, nego što je to slučaj danas. Jer, kultura je najvažnije nasleđe svakog naroda i ponos svakog društva.

U trci za interesom, položajem i novcem izgublo se ono najvažnije. Izgubila se kultura, vrednost obrazovanja, vaspitanja, poštovanje istinskih vrednosti. Samim tim je izbrisana granica svake pristojnosti. Sve je postalo bezvredno i nevažno.

Ne znam kako smo došli u situaciju da nam baš takvi ljudi određuju sudbinu, ali sada ne možemo nazad. Možemo konstatovati trenutno stanje i potruditi se da to stanje promenimo (što svakoga dana i čine slobodni mediji).

Ovakvo ponašanje čelnika države, jasno određuje njihov stav i odnos prema svim segmentima društva koji čine dušu jednog naroda, a koji se stavljaju pod jedan naziv-kultura. Naš narod je uspeo da je razvija, održi i sačuva kroz sve teške godine tokom burne i nimalo lake istorije, te bi bilo tužno da nam je ovakve persone oduzmu i razore…

NIKOLINA BONIĆ

FOTO: N1

 

Close
Social profiles