Tužna sadašnjost koju još uvek možemo (moramo!) promeniti

Žene koje trpe nasilje veoma su česta tema medija, međutim u danima epidemije koronavirusa ovaj problem potpuno je potisnut. Tu i tamo provuče se po neki podatak koji potvrđuje da se situacija značajno pogoršala, ali dijalog o ovoj temi konstantno izostaje. Stiče se utisak da se na njih zaboravilo…

Kao društvo, i dalje smo veoma konzervativni, ali činjenica je da se poslednjih godina svest oovom problemu podigla na viši nivo. Naravno, još uvek nedovoljan. Svetli primeri institucija u ovoj oblasti postoje, ali da bi se žrtva podstakla da prijavi nasilje neophodna joj je podrška.

Adresa za tu podršku jeste najbliža okolina, ali ukoliko svaki pojedinac nije svestan sopstvene odgovornosti kada sazna za nasilje i kada je u prilici da tu pomoć pruži, on postaje saučesnik.

Zbog toga je izgradnja svesti o tome da svako od nas ima odgovornost za sopstvenu okolinu, odvelike važnosti! I dalje postoji ustaljen stav da svako treba da gleda svoja posla i da se ne meša utuđi život. To je prostor za napredak; koji nam je neophodan!

Najistaknutiji primer poslednjih godina je Marija Lukić, žena koja se suprotstavila lokalnom kabadahiji, skupila hrabrost i prijavila nasilje. I ne samo to, ona je izašla u javnost i otvoreno govorila, tako krčeći put za sve druge žene koje tek treba da se usude na ovaj korak. Uprkos svemu tome, svedoci smo sramotnih pojava koje obeležavaju svako ročište u ovom postupku; ljudi čiji obraz je odavno postao đon, pognutih glava pružaju podršku nasilniku, tapšući i dovikivajući uvredljive reči na račun žrtve. Ta grupa ljudi na neki način personifikuje položaj žrtve u našem društvu. Razmislite kako se oseća žena koja iza sebe ima „samo“ istinu, a naspram nje stoji čovek iza koga su moć, uticaj, položaj, novac…To je trenutak kada svi treba da stanemo iza nje, da joj pokažemo da nije sama! Svi mi, kao zrelo društvo koje ne dopušta ovakvim ljudima da rade šta god požele, samo zato što su zaštićeni svojim položajem! Nezavisno od političkih ili bilo kojih drugih različitosti koje među nam postoje. Ovaj problem je mnogo veći od tih malograđanskih interesa.

Ovo društvo konačno treba da shvati da postoje viši ineresi za koje svi zajedno treba da se zalažemo, a jedan od tih je dvakako i bolji položaj žena koje trpe nasilje! Nije važno ko je iz koje stranke, koliko novca iuticaja ima, pravda nikada ne sme biti selektivna! Mi smo nažalost došli do te faze.

Dakle, promena u svakome od nas je od krucijalnog značaja za rešavanje ovog problema! Materijalna nesigurnost i svi drugi problemi sa kojima se one susreću i dalje će postojati, ali podrška koju dobiju od svoje okoline podstaći će ih da skupe hrabrost, uhvate se u koštac sa problemom i konačno poveruju u bolje sutra!

Hajde da svojim primerom podstaknemo promene u našem društvu i pomognemo žrtvama nasiljada se izbore sa svojim problemom, nezavisno od toga ko je nasilnik protiv koga treba da digne

NIKOLINA BONIĆ

FOTO: N1

Social profiles